ZŁĄCZA STOSOWANE W CCTV - Alkam Security

ZŁĄCZA STOSOWANE W CCTV

  |   Artykuły CCTV   |   No comment

Typowym złączem wizyjnym w telewizji przemysłowej jest złącze BNC (Bayonet Neill-Concelman) – złącze powszechnie stosowane do łączenia kabli koncentrycznych. Kupując złącza należy zwrócić uwagę na dobranie odpowiednich, czyli o impedancji 75 W (występują również 50 W dla torów audio) i o właściwej średnicy tulejki współpracującej z żyłą ekranową posiadanego przewodu. Najczęściej stosowane są złącza BNC zaciskane, ale występują także w wersji lutowanej i nakręcanej. W urządzeniach CCTV najczęściej stosowane są gniazda BNC. Zatem przewody powinny być zakończone wtykiem BNC.

Ze względu na to, że nie zawsze instalator ma wtyki BNC pasujące na dany przewód, lub nie ma odpowiedniej zagniatarki – stosowane są rozwiązania pośrednie, czyli zakończenie przewodu wtykiem typu F i zastosowanie przejściówki gniazdo F / wtyk BNC. Z uwagi na ilość połączeń mającą wpływ na jakość transmisji sygnału –zdecydowanie polecamy złącza zagniatane BNC.

Często spotyka się również połączenia wykonane złączkami RCA, szczególnie w torach audio i w tanich urządzeniach video. RCA (zwane potocznie Cinch) jest rodzajem złącza, które w środku ma pin sygnałowy, a na zewnątrz pierścień połączony z masą (jest więc bardzo prostym, ale niestabilnym złączem). Połączenie to korzysta z sygnałów niesymetrycznych i przy większych długościach podatne jest na zakłócenia elektromagnetyczne – można to w pewnym stopniu zniwelować stosując wysokiej klasy przewody i wtyki – najlepiej, gdy wtyki są złocone, a przewody o dużym przekroju i wykonane z miedzi o wysokiej czystości. W urządzeniach CCTV najczęściej stosowane są gniazda RCA, zatem przewody powinny być zakończone wtykami RCA.

W połączeniach stosowanych w CCTV spotykamy jeszcze inny rodzaj przejściówek: wtyk RCA / gniazdo BNC oraz gniazdo RCA / wtyk BNC (rzadziej).

W połączeniach rejestratora z monitorem oprócz złącz BNC spotyka się jeszcze złącza VGA DB-15 (D-Sub), natomiast w niektórych rejestratorach jako złącza alarmowe oraz złącza portów transmisji szeregowej w standardach RS‑232 i RS‑485 spotykamy złącza D-Sub DB-25 oraz DB-9.

Do łączenia przewodów typu skrętka zarówno w sieciach Ethernet, jak i w przypadku transmisji sygnału video czy też sterowania kamerami obrotowymi – stosuje się złącza typu RJ-45.

W technice światłowodowej stosuje się złącza rozłączalne, tulejowe, typu SC i ST. W nowych instalacjach zaleca się stosować wyłącznie złącza SC.

Dobór konkretnego złącza w technologii budowy CCTV jest wymuszony istniejącym gniazdem w urządzeniu zastosowanym w systemie – zatem rola instalatora ogranicza się praktycznie do zakupienia i zamocowania na przewodzie odpowiedniego wtyku.

Jeżeli nie wiesz gdzie kupić potrzebne złącze – skontaktuj się z naszymi konsultantami.

 

No Comments

Post A Comment