ROLA KAMERY W SYSTEMIE TELEWIZJI DOZOROWEJ

  |   Artykuły CCTV   |   No comment

W systemie telewizji dozorowej kamera ma zamienić obraz optyczny na sygnał elektryczny analogowy bądź cyfrowy. Klasyczna kamera CCTV jest zbudowana z:

  • przetwornika, który zamienia optyczny obraz obiektu na sygnał elektryczny
  • urządzeń elektronicznych wykonujących obróbkę sygnału z przetwornika do wymaganej postaci analogowej lub cyfrowej
  • zasilacza, który zamienia i stabilizuje prąd elektryczny wejściowy na odpowiednie prądy zasilające poszczególne podzespoły. Napięcie wejściowe wynosi zazwyczaj 230 VAC, 24VAC lub 12VDC.
  • obiektywu, który często jest na stale wbudowany do zespołu kamery
  • obudowy, czasem specjalnej (kamery kopułowe, wandaloodporne itd.)

 

Najważniejszym elementem kamery jest oczywiście przetwornik – od dokładności jego wykonania zależy jakość uzyskanego obrazu. Podstawowymi parametrami charakteryzującymi przetwornik jest długość przekątnej jego matrycy oraz ilość pikseli, czyli aktywnych punktów na matrycy przetwornika. Piksel jest to najmniejszy element obrazu bitmapowego; jest to bardzo mały kwadrat o przeciętnym boku 0,28mm widzialny z odległości użytkowej jako wypełniony jednolitym kolorem. Piksel stanowi także najmniejszy element obrazu wyświetlanego na monitorze. Obraz kolorowy uzyskuje się z zastosowaniem mieszania barw w systemie RGB (Red-Green-Blue). Obraz składa się z bardzo dużej ilości pikseli, których kolory mogą być niezależnie zmieniane. Każdy piksel składa się z trzech tzw. subpikseli, świecących w kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim, a odpowiednie sterowanie intensywnością świecenia danych subpikseli powoduje powstanie wypadkowego koloru całego piksela. Kolorowi białemu odpowiada maksymalna intensywność świecenia wszystkich trzech składowych, kolorowi czarnemu – wygaszenie wszystkich subpikseli.

Proste kamery posiadają 320 000 pikseli, natomiast kamery wyższej klasy ponad 1 500 000. W nowoczesnych kamerach stosuje się obecnie przetworniki wykonywane w dwóch technologiach:

  • CCD (Charged Coupled Device) – przetwornik działa w oparciu o zasadę gromadzenia ładunku na sensorze pod wpływem światła.
  • CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) – przetwornik produkowany w oparciu o technologię produkcji układów scalonych, gdzie światło steruje bramką tranzystora, będącego pojedynczym sensorem. Jest to technologia tania, pozwalająca na rewolucję cenową, ponieważ do tej pory przetwornik CCD zawierał w sobie ok. 40 % kosztów układu elektronicznego kamery. Rozwój przetworników CMOS następuje przez zmniejszanie elementów mikrotranzystorowych oraz wyposażanie ich w mikrosoczewki, własne wzmacniacze sygnału APS (Active Pixel Sensor) i własne przetworniki analogowo-cyfrowe.

 

W tradycyjnej technologii sygnał był w całości “sczytywany” z przetwornika, wzmacniany i dopiero poddawany obróbce dalszej obróbce. Przełom jakościowy w odbiorze sygnału z przetworników wprowadziła technologia DSP (Digital Signal Processing). Polega ona na wyposażeniu każdego elementu światłoczułego we własny przetwornik analogowo cyfrowy. Sygnał zostaje przetworzony na postać cyfrową na poziomie poszczególnych elementów światłoczułych, co generalnie zmniejsza zakłócenia i pozwala na bezpośrednie sterowanie pracą poszczególnych elementów światłoczułych. Każdy piksel może być odczytywany tuż przed osiągnięciem stanu nasycenia, co redukuje możliwość prześwietlenia. W stosunku do tradycyjnych kamer pojawiają się nowe możliwości takie jak: detekcja ruchu, programowany backlight, datownik, generator opisu, czy menu ekranowe. Generalnie takie kamery charakteryzują się lepszym kontrastem, często posiadają możliwość redukcji efektu rozmycia jasnych punktów obrazu (smużenie). W najbardziej rozbudowanych kamerach z DSP możliwa jest detekcja zmiany oświetlenia oraz elektroniczny zoom.

Ostatecznie musimy dokonać doboru odpowiednich kamer i obiektywów, stosownych do zadań, jakie mają wypełnić w projektowanym systemie CCTV.

Jeśli nie rozumiesz, do czego służy kamera w systemie CCTV – skontaktuj się z naszymi konsultantami.

 

No Comments

Post A Comment