REJESTRATORY CYFROWE – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY
Nie należy ukrywać, że najczęściej dobór rejestratora odbywa się tylko z uwzględnieniem ilości kamer i ceny. To ostatnie kryterium – finansowe, jest ważne, ale nie powinno być podstawą do wyboru urządzenia z szerokiej gamy oferowanych rejestratorów cyfrowych.
Jeśli chcemy, aby nasze systemy alarmowe oraz telewizja przemysłowa działały bez zarzutów koniecznie powinniśmy zapoznać się z poniższym poradnikiem.
Decydując się na zakup rejestratora cyfrowego, najpierw rzeczywiście powinniśmy uwzględnić ilość kamer w konstruowanym systemie CCTV, ale pamiętać koniecznie trzeba o możliwościach rozbudowy. Często inwestor ogranicza się do 4 kamer, aby zastosować tańszy rejestrator – ale życie zmusza go do zainstalowania kolejnych i w konsekwencji musi zakupić nowy, większy DVR, zostając z 4-kanałowym, teraz już całkowicie zbędnym.
W dużych systemach spotykamy często inny dylemat: czy do 16 kamer kupić jeden DVR 16-kanałowy, czy dwa 8-kanałowe? Oczywiście dwa będą droższe, ale o ile zapewnią lepsze warunki rejestracji, czyli lepszą jakość zapisanych obrazów – taka inwestycja może być bardziej opłacalna!
Dlatego przed zakupem należy koniecznie rozważyć odpowiedź na wiele pytań z zakresu dostępnych funkcji, aby nie popełnić błędu.
Jaka prędkość nagrania jest dla nas wystarczająca? Jeżeli mamy zamiar zarejestrowany materiał używać wyłącznie w celu możliwości zobaczenia później „co tam się działo?” – wystarczy nam zapis z prędkością do około 1 kl/s. Ale gdy jesteśmy zainteresowani czy kasjer dokładnie nalicza wartość zakupionych towarów – musimy dysponować zapisem z prędkością około 3 kl/s. A gdy interesuje nas sam moment płacenia w kasie – powinniśmy zapewnić prędkość minimum 6 kl/s.
Jaka powinna być rozdzielczość? Jeżeli na monitorze mamy ustawiony podział na 4 kamery i chcemy dowiedzieć się o której godzinie przyjechał kurier po paczkę – wystarczy nam nawet 180×139 pikseli, ale aby zidentyfikować tego kuriera – trzeba rejestrator przełączyć na tryb jednokamerowy i obraz powinien mieć co najmniej 720×576 pikseli.
Podobnie musimy odpowiedzieć na inne pytania:
- Jaka jakość nagrania z telewizji przemysłowej nas interesuje?
- Jaki powinien być standard kompresji – czy lepiej zainstalować więcej dysków, czy stracić na jakości obrazu?
- Jaki powinien być czas rejestracji bez nadpisywania, czyli na ile czasu zapisu musi wystarczyć pojemność dysków twardych?
- Czy będziemy tworzyli zapisy archiwizacyjne i na jakim nośniku?
- Czy będziemy korzystali z dostępu przez sieć LAN? A przez Internet?
- Ile osób jednocześnie będzie mogło mieć dostęp do zapisu przez Internet? Jaki rodzaj transmisji jest potrzebny (obraz podzielony czy obraz z każdej kamery w oddzielnym strumieniu)?
- Czy będziemy zdalnie sterować rejestratorem przez sieć?
- Czy będziemy korzystać z detekcji ruchu?
- Czy będziemy korzystać z wejść i wyjść alarmowych?
- Czy będziemy korzystać z funkcji ukrywania obrazu z niektórych kamer?
- Czy będziemy korzystać z pre- i post-alarmu?
- Czy będziemy obsługiwać zdalnie, z poziomu rejestratora, kamery szybkoobrotowe?
- Czy potrzebujemy znak wodny na zapisanym materiale?
- Czy mamy jakieś inne, specjalne wymagania?
Dopiero po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania możemy zacząć zastanawiać się, który z oferowanych rejestratorów spełnia w całości lub znacznej części nasze wymagania.
Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć na postawione pytania i nie umiesz dobrać rejestratora do swoich potrzeb – skontaktuj się z naszymi konsultantami.