Jaki rejestrator do monitoringu i kamer IP wybrać? | Alkam Security

REJESTRATORY CYFROWE – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY

  |   Artykuły CCTV   |   No comment

Nie należy ukrywać, że najczęściej dobór rejestratora odbywa się tylko z uwzględnieniem ilości kamer i ceny. To ostatnie kryterium – finansowe, jest ważne, ale nie powinno być podstawą do wyboru urządzenia z szerokiej gamy oferowanych rejestratorów cyfrowych.

Jeśli chcemy, aby nasze systemy alarmowe oraz telewizja przemysłowa działały bez zarzutów koniecznie powinniśmy zapoznać się z poniższym poradnikiem.

Decydując się na zakup rejestratora cyfrowego, najpierw rzeczywiście powinniśmy uwzględnić ilość kamer w konstruowanym systemie CCTV, ale pamiętać koniecznie trzeba o możliwościach rozbudowy. Często inwestor ogranicza się do 4 kamer, aby zastosować tańszy rejestrator – ale życie zmusza go do zainstalowania kolejnych i w konsekwencji musi zakupić nowy, większy DVR, zostając z 4-kanałowym, teraz już całkowicie zbędnym.

W dużych systemach spotykamy często inny dylemat: czy do 16 kamer kupić jeden DVR 16-kanałowy, czy dwa 8-kanałowe? Oczywiście dwa będą droższe, ale o ile zapewnią lepsze warunki rejestracji, czyli lepszą jakość zapisanych obrazów – taka inwestycja może być bardziej opłacalna!

Dlatego przed zakupem należy koniecznie rozważyć odpowiedź na wiele pytań z zakresu dostępnych funkcji, aby nie popełnić błędu.

Jaka prędkość nagrania jest dla nas wystarczająca? Jeżeli mamy zamiar zarejestrowany materiał używać wyłącznie w celu możliwości zobaczenia później „co tam się działo?” – wystarczy nam zapis z prędkością do około 1 kl/s. Ale gdy jesteśmy zainteresowani czy kasjer dokładnie nalicza wartość zakupionych towarów – musimy dysponować zapisem z prędkością około 3 kl/s. A gdy interesuje nas sam moment płacenia w kasie – powinniśmy zapewnić prędkość minimum 6 kl/s.

Jaka powinna być rozdzielczość? Jeżeli na monitorze mamy ustawiony podział na 4 kamery i chcemy dowiedzieć się o której godzinie przyjechał kurier po paczkę – wystarczy nam nawet 180×139 pikseli, ale aby zidentyfikować tego kuriera – trzeba rejestrator przełączyć na tryb jednokamerowy i obraz powinien mieć co najmniej 720×576 pikseli.

Podobnie musimy odpowiedzieć na inne pytania:

 1. Jaka jakość nagrania z telewizji przemysłowej nas interesuje?
 2. Jaki powinien być standard kompresji – czy lepiej zainstalować więcej dysków, czy stracić na jakości obrazu?
 3. Jaki powinien być czas rejestracji bez nadpisywania, czyli na ile czasu zapisu musi wystarczyć pojemność dysków twardych?
 4. Czy będziemy tworzyli zapisy archiwizacyjne i na jakim nośniku?
 5. Czy będziemy korzystali z dostępu przez sieć LAN? A przez Internet?
 6. Ile osób jednocześnie będzie mogło mieć dostęp do zapisu przez Internet? Jaki rodzaj transmisji jest potrzebny (obraz podzielony czy obraz z każdej kamery w oddzielnym strumieniu)?
 7. Czy będziemy zdalnie sterować rejestratorem przez sieć?
 8. Czy będziemy korzystać z detekcji ruchu?
 9. Czy będziemy korzystać z wejść i wyjść alarmowych?
 10. Czy będziemy korzystać z funkcji ukrywania obrazu z niektórych kamer?
 11. Czy będziemy korzystać z pre- i post-alarmu?
 12. Czy będziemy obsługiwać zdalnie, z poziomu rejestratora, kamery szybkoobrotowe?
 13. Czy potrzebujemy znak wodny na zapisanym materiale?
 14. Czy mamy jakieś inne, specjalne wymagania?

Dopiero po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania możemy zacząć zastanawiać się, który z oferowanych rejestratorów spełnia w całości lub znacznej części nasze wymagania.

 

Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć na postawione pytania i nie umiesz dobrać rejestratora do swoich potrzeb – skontaktuj się z naszymi konsultantami.

No Comments

Post A Comment