OŚWIETLENIE W MONITORINGU CCTV - Alkam Security

OŚWIETLENIE W MONITORINGU CCTV

  |   Artykuły CCTV   |   No comment

O jakości obrazu w systemie CCTV najbardziej decyduje oświetlenie obserwowanego obiektu. W wielu przypadkach zachodzi konieczność doświetlenia obserwowanego terenu, co jest konieczne głównie w porze nocnej, gdy naturalne oświetlenie jest niewystarczające.. Stosuje się:

  • oświetlenie tradycyjne – światłem widzialnym (lampy, reflektory); dobre oświetlenie tradycyjne ma dużo zalet, ale jest ono widoczne, zatem stosunkowo łatwo można obejść strefy oświetlone. Inną wadą oświetlenia tradycyjnego jest jego energochłonność i spory koszt.
  • oświetlenie podczerwone – niewidzialnym światłem IR z reflektorów podczerwieni, które mają stosunkowo długi zasięg – nawet do 200 m; zaletą jest niewidoczność tego światła dla oka ludzkiego

 

Zamiast stosowania dodatkowego oświetlania możliwe jest również skorzystanie z wysokoczułych kamer oraz kamer termowizyjnych. Szczególnie te ostatnie są warte uwagi – mają same zalety: duży zasięg – do 1000 m, znikome zużycie energii, niewrażliwość na dym i mgłę, nie emitują widzialnego promieniowania, itd. Dzięki temu są stosowane do obserwacji obiektów rozległych i rozproszonych (zbiorniki wodne, energetyka, granice państwa itp.), a dzięki zdolności widzenia obiektów cieplejszych od tła znalazły zastosowanie w technice przeciwpożarowej i … medycynie. Również wysokoczułe kamery czarno-białe (B/W) pozwalają na względnie dobrą obserwacje w fragmencie pasma podczerwieni.

Jak wiadomo światło widzialne dla człowieka, to fragment promieniowania optycznego o długości fali od 400 nm (nanometrów) do około 700 nm. Zakres fal krótszych od światła widzialnego to nadfiolet [UV =ultraviolet], a dłuższych – to właśnie podczerwień [IR = infrared]. Każde ciało, o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego, jest źródłem promieniowania w paśmie podczerwieni. Stwierdzono empirycznie, że ciała o temperaturze do 400°C emitują praktycznie wyłącznie promieniowanie podczerwone. Ułatwia to bardzo obserwację, ale pamiętać koniecznie trzeba, że promieniowanie podczerwone jest silnie tłumione przez szkło, dlatego przy projektowaniu systemów CCTV w paśmie IR należy zwracać uwagę na wszelkie szklane przegrody.

Do doświetlania obiektów obserwacji w porze nocnej stosuje się głównie reflektory podczerwieni, których występują dwa rodzaje:

  • wykorzystujące, jako źródło światła, lampy halogenowe o mocy nawet kilkuset watów i wyposażone w filtr nieprzepuszczalny dla światła widzialnego
  • zbudowane z diod elektroluminescencyjnych LED, pracujących w paśmie podczerwieni; zwykle są one zasilane napięciem 12VDC i mają moc łączną nawet kilkudziesięciu watów. Zasięg promiennika IR, mierzony wzdłuż głównej osi optycznej, wynosi od około 5 m nawet do 150 m (w warunkach dobrej widoczności).

 

Oczywistym jest, że zasięg obserwacji zależy w  tym przypadku od czułości kamery (w paśmie IR), mocy reflektora IR oraz od warunków atmosferycznych (przejrzystości powietrza).

Dobierając reflektor należy zwrócić uwagę na długość fali emitowanego oświetlenia – można spotkać reflektory emitujące światło o długości fali od 715 nm do 830 nm. Pamiętać trzeba, że promieniowanie IR o długości fali bliskiej 700 nm jest częściowo widzialne dla człowieka, natomiast powyżej 800 nm jest całkowicie niewidzialne. Poza tym koniecznie uwzględnić należy fakt, że choć każda kamera jest w pewnym stopniu czuła na całe pasmo podczerwieni, to reflektor należy dobierać do charakterystyki czułości przetwornika kamery.

Prawie wszystkie reflektory mają wbudowany czujnik zmierzchowy załączający reflektor dopiero po zapadnięciu zmroku, a w reflektorach wyższej klasy jest też montowany potencjometr regulacji poziomu mocy oświetlacza. Często zdarza się, że oświetlając obiekt znajdujący się w niewielkiej odległości od kamery reflektorem o dużej mocy i małym kącie wiązki promieniowania, oślepiamy kamerę światłem odbitym od obiektu (jest to szczególnie widoczne w przypadku płaskich powierzchni). Dlatego należy stosować reflektory podczerwieni o odpowiednio dobranej mocy i szerokości wiązki.

Poza standardowym wykonaniem samodzielnego reflektora IR, spotykane są również reflektory zintegrowane z kamerami lub z obiektywem. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ ogranicza liczbę dodatkowych elementów, a dodatkowo jest tańsze. Jednak tego typu reflektory złożone są przeważnie z kilku diod LED, co zapewnia podświetlenie o charakterystyce zbliżonej do punktowej i zasięg do kilku metrów.

Klasyczne kamery kolorowe nie mają możliwości obserwacji w paśmie podczerwieni, ze względu na wbudowany filtr IR eliminujący wpływ tego pasma na realność oddawania barw. Jeśli jednak konieczne jest zastosowanie kamery kolorowej do obserwacji również chcemy nocy – należy zastosować kamerę typu Dzień/Noc. Kamery takie w trybie pracy kolorowej (dzień) mają ustawiony na osi optycznej filtr IR, a po przełączeniu na tryb B/W (noc) – filtr IR jest mechanicznie usuwany z osi optycznej. Zdarza się, że tańsze kamery D/N w ogóle nie posiadają filtru podczerwieni, co ma pewne wady: przy normalnym oświetleniu światłem widzialnym kamera zwykle ma czasem problemy z balansem bieli i nie wizualizuje rzeczywistych kolorów. Takie działanie kamery, często traktowane jest i zgłaszane przez instalatorów, jako uszkodzenie kamery, a jest to normalny objaw spowodowany brakiem filtra – taki swoisty kompromis pomiędzy ceną sprzętu, a jakością obrazu.

Na koniec kilka słów o zastosowaniu kamery termowizyjnej w medycynie. Otóż takie kamery wyposażone w sensory IRFPA (Infra Red Focal Plane Arrray) pracują przy obserwacjach w podczerwieni o długości fali od 3 do 15 mm (mikrometrów). Wykorzystując fakt, że każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego jest źródłem promieniowania w paśmie podczerwieni, a jego intensywność zależy od temperatury i cech powierzchni ciała – można stworzyć mapę promieniowania emitowanego przez ciało ludzkie, a następnie przetworzyć ją na kolorową mapę rozkładu temperatur. Ta ostatnia ma wielkie zastosowanie w diagnostyce medycznej i, oczywiście, jest wykorzystywana.

Jeżeli nie wiesz, jakie oświetlenie potrzebujesz zastosować w swoim systemie CCTV – skontaktuj się z naszymi konsultantami.

No Comments

Post A Comment