OBROTNICE KAMER - Alkam Security

OBROTNICE KAMER

  |   Artykuły CCTV   |   No comment

Zastosowanie obrotnicy jest najprostszym sposobem zwiększenia pola widzenia kamery i umożliwienia obserwacji zdarzenia, którego akcja rozgrywa się poza polem widzenia kamery stałej. Dzięki zdalnemu sterowaniu ze specjalnej sterownicy lub z klawiatury, myszy bądź pilota rejestratora oraz zastosowaniu obiektywu typu „moto-zoom” możliwa jest nie tylko zmiana pola widzenia kamery ale również obserwacja w zbliżeniu, co pozwala na dostrzeżenie szczegółów obserwowanego obrazu (tzw. najazd na obserwowany obiekt).

Najważniejszym parametrem jest prędkość obrotu – w prostych urządzeniach wynosi ona około 10 stopni katowych na sekundę, choć spotykane są obrotnice o prędkości od 0,1° do 400° na sekundę. Ten parametr jest szczególnie ważny, gdy scena akcji szybko przemieszcza się i szybkość reakcji układu decyduje o sensie stosowania obrotnicy.

Kolejną, bardzo ważną cechą obrotnic jest powtarzalność pozycjonowania bardzo trudna do uzyskania w tańszych i niestabilnych urządzeniach – w urządzeniach dobrej klasy wynosi < 0,2°.

Z uwagi na konstrukcję rozróżniamy dwa podstawowe typy obrotnic:

  • z jednym stopniem swobody – działające w jednej płaszczyźnie, zazwyczaj poziomej. Każda taka obrotnica pozwala na wstępne ustawienie położenie kamery w płaszczyźnie pionowej, zaś obrót w płaszczyźnie poziomej jest ograniczony: w prostych obrotnicach do 350°, a w profesjonalnych – do pełnego obrotu. Obrotnice tego typu zwane są obrotowymi.
  • z dwoma stopniami swobody – działające w płaszczyznach pionowej oraz poziomej. Obrót w płaszczyźnie pionowej jest zwykle ograniczony do 90°, a rzadko do około 150°. Obrotnice takie zwane są obrotowo – uchylnymi. Obrót w płaszczyźnie poziomej nazywany jest z angielskiego: „pan”, a nachylanie w płaszczyźnie pionowej: „tilt”.

Ze względu na sposób montażu kamery do podstawy obrotnice można także podzielić na:

 

  • obrotnice z podstawą montażową kamery znajdującą się na górze. Umożliwiają także montaż reflektorów podczerwieni. Ze względu na konstrukcję mechaniczną nie pozwalają one na znaczne kąty pochylania kamery w płaszczyźnie pionowej
  • obrotnice z podstawą montażową kamery umieszczoną z boku, ich charakterystyczną cechą jest duży kąt obrotu w pionie. Niestety, w zamian za to,. montaż reflektorów podczerwieni jest trudny lub niemożliwy.

 

Sterowanie obrotnicami i obiektywami typu moto-zoom wymaga zastosowania dodatkowych urządzeń tzw. sterowników (klawiatur) i odbiorników telemetrycznych. Sterownik to urządzenia wyposażone w mikrokontroler, które, w zależności od rodzaju, umożliwia sterowanie od 1 do nawet kilkuset zestawów obrotowych. Do transmisji sygnałów sterujących wykorzystuje się złącza szeregowe (RS-232, RS-485) i specjalne protokoły transmisji. Ważne jest aby zarówno nadajnik jak i odbiornik telemetrii obsługiwały ten sam protokół.

 

Obecnie coraz częściej stosowane są zintegrowane kamery szybkoobrotowe, wyposażone w mechanizm uchylno-obrotowy, nazwane „AutoDome”. Wybierając takie rozwiązanie należy wybierać urządzenie markowe. W przeciwieństwie do kamery (praktycznie sama elektronika), mechanizm obrotowy to części mechaniczne, które się zużywają i jeżeli były niestarannie wykonane lub z niewłaściwych materiałów (koła zębate z plastiku) – szybko przestaną poprawnie działać.

Do transmisji sygnałów monitoringu wizyjnego ostatnio coraz powszechniej stosuje się transmisję w sieciach LAN – do tego konieczne jest stosowanie odpowiednich obrotnic, które pozwalają nie tylko na cyfrową sieciową transmisję sygnału wizyjnego, ale również na transmisję sygnałów telemetrii po sieci LAN.

Przy projektowaniu systemu CCTV trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pokrycie całego dozorowanego obszaru zasięgiem kamer stałych daje pewniejszą i bardziej niezawodną obserwację niż zastosowanie 1 kamery obrotowej. Natomiast wspomaganie obrotnicą z wysokiej jakości kamerą i obiektywem pozwala zwiększyć możliwości systemu o dokładne oglądanie szczegółów. Należy pamiętać, że zbliżenie na obiekt bez monitorowania kamerami stałymi, oznacza, że w tym czasie nie możemy prowadzić obserwacji w szerokim planie.

 

Jeżeli nie możesz się zdecydować czy potrzebujesz kupić kamerę obrotową AutoDome – skontaktuj się z naszymi konsultantami.

No Comments

Post A Comment