OBIEKTYWY SPECJALNE

  |   Artykuły CCTV   |   No comment

Oprócz klasycznych obiektywów do kamer kompaktowych oraz miniaturowych obiektywów do kamer kopułowych – produkowana jest jeszcze cala gama obiektywów specjalizowanych:

a) Obiektywy otworkowe – zwane inaczej szczelinowymi lub z angielskiego – pinholowymi; są to obiektywy o bardzo małej średnicy soczewki zewnętrznej i stosowane są głównie do prowadzenia dyskretnej obserwacji. Kamery z takimi obiektywami zazwyczaj są maskowane, przez zainstalowanie np.: w elementach mebli, ścian działowych, elementach wyposażenia i ozdobnych: książkach, zegarach, obrazach, a także w czujkach PIR, dymu itp.

b) Obiektywy z korekcją ostrości w zakresie podczerwieni – są specjalnie wykonane z soczewkami ze specjalnego szkła, minimalizującego dyspersję światła – dzięki temu nie ma konieczności korygowania ostrości przy zmianie oświetlenia z widzialnego na podczerwień lub odwrotnie (obraz zawsze jest ostry). Stosując wysoko czułe kamery, których przetwornik jest bardzo wrażliwy na promieniowanie podczerwone, zawsze warto je wyposażyć w tego typu obiektywy (zwykle w oznaczeniu występuje znak: „IR”).

c) Obiektywy megapixelowe – są specjalnie skonstruowane do kamer wysokiej rozdzielczości; charakteryzują się mniejszymi zniekształceniami geometrycznymi, a przede wszystkim o mniejszą deformacją fali świetlnej przechodzącej przez soczewki – dzięki temu uzyskuje się obraz wyższej jakości

d) Obiektyw telecentryczny – został skonstruowany do stosowania w automatycznych systemach wizyjnych i elektronicznych systemach pomiarowych, wymagających dużej dokładności. Obiektyw telecentryczny nie ma wady obiektywu standardowego polegającej na zniekształcaniu powiększenia i zniekształcaniu kątowym obrazu, co może powodować istotne problemy przy komputerowej analizie obrazu.

e) Obiektyw asferyczny – charakteryzuje go bardzo mała wartość liczby aperturowej F; posiada większą skuteczną średnicę wejścia, co zapewnia większą aperturę i większą transmitację światła. Obiektywy asferyczne posiadają odmienny profil, który kompensuje aberacje na krawędzi obiektywu. Światło, które jest zwykle tracone przez standardowe obiektywy, zostaje odebrane przez obiektyw asferyczny i przekazane do przetwornika, dzięki czemu  osiągamy większą czułość układu optycznego – cecha ta jest szczególnie widoczna przy zastosowaniu tego typu obiektywów do kamer kolorowych, ponieważ są one mniej czułe od kamer B/W.

f) Obiektywy z wbudowanym doświetlaczem w paśmie podczerwieni – to rozwiązanie pozwala na obserwację obiektu zarówno w normalnych warunkach oświetleniowych, jak również w całkowitych ciemnościach, a cena takiego zestawu jest znacznie niższa niż cena tradycyjnego obiektywu i dodatkowego reflektora IR. Należy jednak pamiętać, że stosowane w tym rozwiązaniu diody LEP pracujące w paśmie podczerwieni mają zasięg znacznie mniejszy, niż reflektory halogenowe. Podstawowym obszarem zastosowań takich obiektywów, jest obserwacja wewnątrz pomieszczeń oraz obserwacja blisko od kamery położonych obiektów zewnętrznych, np. drzwi wejściowych.

 

Jeśli nadal temat doboru obiektywów jest Ci obcy bądź niezrozumiały – skontaktuj się z naszymi konsultantami.

No Comments

Post A Comment