Monitor CCTV do telewizji przemysłowej | Alkam Security

MONITORY CCTV

  |   Artykuły CCTV   |   No comment

Na początek bardzo ważna uwaga: monitory skonstruowane do telewizji przemysłowej posiadają kineskopy przeznaczone do ciągłej pracy. Stosowanie do wyświetlania nieruchomego obrazu odbiornika TV z wejściem video w  krótkim czasie kończy się wypaleniem luminoforu i zniszczeniem telewizora.

Monitor  jest to urządzenie pozwalające na zamianę sygnału elektrycznego na sygnał optyczny – odpowiedni dla zmysłów człowieka. Krótko mówiąc – monitor wyświetla na ekranie obraz video dostarczony z rejestratora lub z kamery. Wybierając monitor trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego parametry użytkowe:

  • rozdzielczość – czyli zdolność do odtwarzania szczegółów; rozdzielczość z reguły jest podawana w ilości linii (TVL), gdzie monitory kolorowe o wysokiej rozdzielczości mają ponad 400 TVK, a monitory monochromatyczne – ponad 1000 TVL. Zdarza się, że rozdzielczość podawana jest w pikselach.
  • poprawność odtwarzanych kształtów (np. beczkowatość),
  • stabilność obrazu.

 

Monitor powinien poprawnie pracować w otoczeniu o wilgotności do 90% i w temperaturze z zakresu od 0°C do +40°C, jednak niektórzy producenci podają zakres temperatur –10°C ÷ +55°C.

 

Zasilanie monitorów odbywa się najczęściej z sieci energetycznej 230VAC 50Hz, lecz spotyka się też monitory – głównie LCD – zasilane napięciem 12VDC lub 15V DC. Pobór mocy monitorów B/W o przekątnej 20” sięga 48 W, a monitorów kolorowych o tej samej przekątnej – 80 W. pamiętać należy, że wewnątrz obudowy monitora niektóre podzespoły wykorzystują napięcie sięgające nawet 25kV – dlatego otwieranie obudowy przez osoby niewykwalifikowane może prowadzić do wypadku.

Każdy monitor, poza włącznikiem zasilania, posiada następujące regulatory: H-hold, V-hold, kontrast, jaskrawość, nasycenie kolorów (monitory kolorowe), ostrość (monitory LCD) itd.

 

Monitory kineskopowe

Klasyczne monitory stosowane w systemach CCTV to monitory CRT (Cathode-Ray Tube), czyli zawierajace kineskop z działem elektronowym. Bardziej poprawnym określeniem jest monitor kineskopowy. W monitorach tego rodzaju do wyświetlania obrazu używa się wiązki elektronów wystrzeliwanej z działa elektronowego (najczęściej katoda), która odchylana magnetycznie, przy pomocy cewek odchylania poziomego i pionowego, pada na luminofor, powodując jego wzbudzenie do świecenia. Na tej zasadzie, opisanej w wielkim skrócie, działa kineskopowy monitor monochromatyczny.

Kineskopy zastosowane w monitorach kolorowych mają trzy oddzielne działa elektronowe, z których każde emituje wiązkę elektronów, odpowiedzialną za wyświetlenie jednego z trzech podstawowych kolorów RGB: czerwonego (R = red), zielonego (G = green) i niebieskiego (B = blue). Wiązki elektronów są odpowiednio ogniskowane przez cewki umieszczone tuż za działem elektronowym (są przyklejone do tzw. szyjki kineskopu). Dzięki temu otrzymuje się odpowiednią zbieżność kolorów, czystość oraz geometrię obrazu. W takim przypadku wewnętrzna część ekranu nie jest pokryta jednolitym luminoforem, tak jak to było w przypadku kineskopów monochromatycznych, ale trzema warstwami i to w taki sposób, iż ekran pokryty jest pojedynczymi triadami RGB, składającymi się z leżących obok siebie trzech mikroskopijnej wielkości plamek R, G i B. Wiązka z pojedynczego działa elektronowego pada na odpowiadającą jej plamkę. Dzięki trzem niezależnym strumieniom elektronów każda z tych cząstek może być naświetlana z inną intensywnością, co pozwala na uzyskanie pełnej palety barw – dzięki ograniczonej rozdzielczości oka ludzkiego.

Jednym z najważniejszych parametrów monitora CRT, określającym jego rzeczywistą wartość, jest rozdzielczość z jaką może on wyświetlać obraz. Jest ona ściśle związana z maksymalną częstotliwością:

  • odchylania poziomego, która określa prędkość, z jaką strumień elektronów wyświetla jedną linię poziomą na ekranie
  • odchylania pionowego, która określa liczbę kompletnych ekranów, które monitor jest w stanie wyświetlić w czasie 1 s.

 

 

Monitory kineskopowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami wyświetlania obrazu, ale mają kilka wad. Chociaż producenci monitorów CRT dokładają wszelkich starań, aby powierzchnia ekranu była jak najbardziej płaska, nie zawsze się to udaje – wiąże się to ściśle z konstrukcją samej lampy kineskopowej. Poza tym monitory CRT wydzielają duże promieniowanie, co niekorzystnie wpływa na wzrok użytkowników. Wadą jest również to, że w rzeczywistości powierzchnia ekranu jest mniejsza niż ta, którą podają producenci, np. w monitorze 15 calowym, faktyczna, widoczna powierzchnia ekranu wynosi około 14 cali. Strata ta wynika z zamocowania kineskopu w obudowie monitora. Elementem, który także może zniechęcić użytkownika do zakupu monitora CRT są jego rozmiary – jest on duży i zajmuje sporo miejsca. Monitory kineskopowe mają też sporo zalet – do najważniejszych zaliczyć można bardzo dobre odwzorowanie kolorów oraz niską cenę.

 

Monitory LCD

Monitory ciekłokrystaliczne zbudowane są zupełnie inaczej – każdy element (piksel) ekranu to warstewka ciekłego kryształu, umieszczona pomiędzy dwoma filtrami polaryzacyjnymi o prostopadłych płaszczyznach polaryzacji. Cechą charakterystyczną stosowanych obecnie ciekłych kryształów twisted nematic jest skręcanie płaszczyzny polaryzacji przepuszczanego światła; przy odpowiedniej grubości warstwy skręcenie płaszczyzny polaryzacji wynosi 90 stopni. Taki układ spoczynkowo jest optycznie przezroczysty. Jeżeli jednak ciekły kryształ znajdzie się w polu elektrycznym – kąt skręcenia płaszczyzny polaryzacji maleje wraz ze wzrostem natężenia pola elektrycznego i element staje się coraz mniej przezroczysty. Odpowiednie źródło światła podświetla całą powierzchnię ekranu od spodu przez filtry barwne, umożliwiające nadanie poszczególnym elementom barw podstawowych RGB.

Monitory LCD mają wiele zalet: mniejsze gabaryty niż monitory CRT, idealna płaskość ekranu, lepszą ostrość obrazu, mniejsza radiacja, eliminacja silnych pół elektromagnetycznych, lepszy bilans energetyczny, większa rozdzielczość obrazu przy tej samej przekątnej ekranu itd. Do niewątpliwych minusów należy wysoka cena, oraz fakt, iż optymalna rozdzielczość obrazu jest w ich przypadku definiowane przez producenta w sposób jednoznaczny i praktycznie nieodwracalny. Przykładowo, jeżeli na panelu o nominalnej rozdzielczości 1024 x 768 spróbujemy wyświetlić obraz 640 x 480, to możemy się liczyć z poważnymi zniekształceniami obrazu i wystąpieniem czarnych pikseli; nieliczne panele posiadają co prawda układy przeskalowania obrazu, lecz wiąże się to niestety pewna utratą ostrości. Monitory LCD, szczególnie tańsze, mają również problem z wyświetlaniem obrazu w 24 bitowym kolorze, a dynamika barw jest znacznie niższa niż w monitorach kineskopowych.

W przypadku, gdy stosuje się analogowe kamery CCTV należy wybierać monitory LCD o formacie ekranu 4:3; taki format przetwornika posiada większość kamer CCTV i dlatego obraz z kamer nie będzie zniekształcony. W przypadku podłączenia takiej kamery do monitorów LCD wyświetlających w formacie panoramicznym 16:9 obraz będzie nienaturalnie rozciągnięty na boki. Przy doborze monitora LCD należy rozważyć wiele parametrów, m.in.: kontrast, jasność, czas reakcji plamki i kąty widzenia w pionie i w poziomie. Dodatkowo warto poznać rodzaj i liczbę wejść i wyjść wideo oraz audio, ilość wbudowanych głośników, sposobach także sposób montażu monitora.

Monitory LCD wymiarów małych wymiarach gabarytowych znalazły zastosowanie w technice transportu: są montowane w pojazdach, gdzie pełnia wiele funkcji:

  • jako lusterka wsteczne i do obserwacji pojazdu przy parkowaniu, przejeździe pod wiaduktami
  • do obserwacji ruchu pasażerskiego na stacjach i przystankach
  • do obserwacji przez kierującego pojazdem w systemach przeznaczonych do podglądu i rejestracji zachowań pasażerów
  • jako elementy systemu informacyjno-reklamowego

 

 

Monitory komputerowe LCD

Coraz częściej spotyka się stosowanie monitorów komputerowych LCD w systemach CCTV. Nie jest to błędem, ale takie monitory można podłączyć bezpośrednio tylko do tych urządzeń CCTV, które posiadają wyjście VGA.
Producenci rejestratorów uwzględniając tę sytuację zaczęli wyposażać swoje urządzenia w takie wyjście lub oferują dodatkowe konwertery. Są to przetworniki sygnału wideo (całkowitego kolorowego sygnału wizji) na sygnał VGA; urządzenie pozwala na podłączenie urządzeń telewizji przemysłowej do standardowego monitora VGA.

Spotyka się również monitory LCD z wejściem po niskiej częstotliwości wyposażone w złącza BNC, powszechnie stosowane w CCTV. Do tych wejść można podłączyć dowolne urządzenie telewizji dozorowej tj. rejestrator, kamerę, dzielnik itd. wysyłające sygnał wideo (PAL).

Często stosowany jest jeszcze inny typ monitorów komputerowych: z wbudowanym tunerem telewizyjnym. Taki monitor oprócz tego, ze posiada tuner telewizyjny posiada również wejście wideo, do którego można bezpośrednio podłączyć urządzenia CCTV.

Jeżeli nadal nie wiesz jakiego typu monitor potrzebujesz w swoim CCTV –  skontaktuj się z naszymi konsultantami.

 

No Comments

Post A Comment