Monitoring parkingu - konfigurator | Alkam Security

Monitoring parkingu

Najnowsze serie kamer nie tylko zabezpieczają monitorowany obszar, ale również pozwalają na analizę ruchu pojazdów poprzez czytanie numerów tablic rejestracyjnych. Ułatwia to znacznie pracę osobom sterującym ruchem bądź weryfikującym uprawnienia do wjazdu na parking.

Zlecenia realizujemy na terenie całego kraju, poprzez wyspecjalizowane firmy instalatorskie.

W celu uzyskania wstępnej oferty, wypełnij konfigurator

Nasz specjalista dobierze wariantowo rozwiązanie dedykowane dla konkretnego obiektu

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

 

Parkingi strzeżone, podziemne, nawierzchniowe jak również zwykłe parkingi osiedlowe często są wyposażone w systemy telewizji dozorowej. Całodobowy monitoring zapewnia lepszą ochronę pojazdów oraz umożliwia weryfikację nagrań wideo wyjaśniając spory przy ewentualnych stłuczkach czy kolizjach. Odpowiednio monitorowane bramy wjazdowe pozwolą na identyfikację pojazdów oraz zarejestrują moment wjeżdżania i wyjeżdżania z parkingu.

Przy monitorowaniu parkingu należy pamiętać o odpowiednim doborze kamer zastosowanych do obserwacji. Zastosowanie kamer IP o rozdzielczościach megapikselowych lub kamer analogowych z popularnego systemu TURBO HD poprawi znacznie skuteczność i funkcjonalność systemu. Wysoka szczegółowość obrazu może być uzyskana przy zastosowaniu rozdzielczości FULL HD (1920 x 1080). Zapewni ona skuteczne rozpoznanie osób i pojazdów, wychwycenie szczegółów i poprawne odwzorowanie kształtów obiektów. Ponadto jest niezbędna przy powiększaniu obrazów i odczytywaniu tablic rejestracyjnych pojazdów.

Od wyboru typu systemu zależy rodzaj okablowania. Systemy IP wymagają okablowania UTP i pracują na zasadzie standardowej sieci LAN. Dzięki czemu nie ma konieczności doprowadzania przewodu z każdej kamery oddzielnie do rejestratora. Wykorzystują powszechnie używane urządzenia sieciowe typu switch, router oraz umożliwiają poprowadzenie zasilania w jednym kablu wraz z danymi dzięki technologii PoE. Zabiegi te skracają czas i skomplikowanie instalacji elektrycznej w obiekcie oraz umożliwiają łatwą rozbudowę lub zmienię konfiguracji systemu. Systemy analogowe korzystają z tradycyjnych kabli koncentrycznych lub kabli UTP wyposażonych specjalne urządzenia transmisyjne tzw. transformatory transmisji wideo.

 

 

banerek-opis-parking

 

 

Kamery wyposażone w promienniki podczerwieni umożliwiają prowadzenie obserwacji również w nocy. Jeśli teren parkingu jest słabo oświetlony to należy używać kamer z promiennikami dzięki czemu można uzyskać czytelny obraz również w nocy. Używanie kamer z promiennikami podczerwieni jest również zalecane przy monitoringu garaży podziemnych ponieważ kamery będą mogły rejestrować obraz nawet w całkowitej ciemności w przypadku gdy oświetlenie jest wyłączone lub uszkodzone.

Do monitorowania placu najczęściej używane są kamery o szerokim kącie widzenia umożliwiające obserwację rozległego obszaru. Jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest używanie kamer z regulowanym obiektywem o zmiennej ogniskowej. Umożliwi to dostosowanie kąta widzenia kamery do obserwowanego obszaru.

Kamery powinny być odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Instalowanie kamer w trudno dostępnych miejscach nie zabezpieczy dostatecznie urządzenia przed uszkodzeniem. Konieczne jest stosowanie odpowiednio wytrzymałych kamer solidnie przykręconych do podłoża. Każda próba uszkodzenia, urwania lub zamalowania kamery powinna być dodatkowo sygnalizowana. Obecnie oferowane urządzenia mają możliwość wykrycia zmian sceny, zasłonięcia kamery, zaniku sygnału wideo. Po wystąpieniu takiego zdarzenia mogą szybko zaalarmować odpowiednie służby. Urządzenia HQVISION oferują szereg zabezpieczeń przed sabotażem.

Jeśli kamery mają obserwować rozległy obszar i do tego monitoring będzie nadzorowany przez operatora to dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kamer obrotowych. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie zmniejszenie ilości kamer w systemie uzyskując jednakowy poziom pokrycia terenu. Jeśli dodatkowo jest osoba, która mogłaby sterować taką kamerą i obrać zgodnie z potrzebą to zastosowanie kamer obrotowych podniesie funkcjonalność całego systemu monitoringu. Kamery obrotowe mogą wykonywać zaprogramowany ruch i obserwować wybrane fragmenty sceny a w razie potrzeby operator może użyć takiej kamery do przybliżenia danej sceny w celu weryfikacji, co często jest wykorzystywane przy strzeżonych parkingach.

Rejestrator wideo powinien nagrywać obraz ze wszystkich kamer podłączonych do systemu. Przy dużych ilościach kamer konieczne jest i zalecane używanie kilku rejestratorów. Dzięki temu wybrane kamery mogą być rejestrowane na dyskach twardych danych rejestratorów co podniesie poziom niezawodności systemu i zabezpieczy nagrania w przypadku wystąpienia awarii systemu lub sabotażu. Należy przewidzieć, że nagrywanie obrazu w wysokich rozdzielczościach wymagało będzie odpowiednio dużej ilości miejsca na dysku twardym w rejestratorze. Dlatego przy monitoringach parkingów stosuje się rejestratory obsługujące co najmniej 4, 8 i więcej dysków. Czas przechowywania nagrań zależy od ilości kamer, jakości obrazu i pojemności dysków twardych. Po zapełnieniu dysków najstarsze nagrania są nadpisywane dzięki czemu rejestratory mogą prowadzić zapis wideo nieprzerwanie.