Monitoring osiedla - konfigurator | Alkam Security

Monitoring osiedla

Najnowsze serie kamer nie tylko zabezpieczają monitorowany obszar, ale również pozwalają na analizę ruchu pojazdów poprzez czytanie numerów tablic rejestracyjnych. Ułatwia to znacznie pracę osobom sterującym ruchem bądź weryfikującym uprawnienia do wjazdu na parking.

Zlecenia realizujemy na terenie całego kraju, poprzez wyspecjalizowane firmy instalatorskie.

W celu uzyskania wstępnej oferty, wypełnij konfigurator

Nasz specjalista dobierze wariantowo rozwiązanie dedykowane dla konkretnego obiektu

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Monitoring osiedla to obecnie standard nowobudowanych inwestycji. Deweloperzy już na etapie planowania przewidują, że dany obiekt lub grupa obiektów będzie wyposażona w kamery telewizji przemysłowej dzięki czemu poprawiane zostanie bezpieczeństwo mieszkańców i osób odwiedzających. Monitorowane mogą być same budynki jak również tereny wokół nich np.: parkingi czy place zabaw. Kamery CCTV skutecznie odstraszają potencjalnych intruzów wpływają na spadek liczby włamań i rozbojów a także pomagają w weryfikowaniu różnych zdarzeń jak np.: uszkodzenie windy czy bramy wjazdowej.

Miejscami, które szczególnie powinny zostać objęte monitoringiem są ciągi komunikacyjne, klatki schodowe wejścia/wyjścia z budynków, windy, a także bramy wjazdowe. Instalacja kamer na parkingach również bardzo pomaga chronić pojazdy mieszkańców, identyfikować inne auta a także wyjaśniać spory przy ewentualnych stłuczkach czy kolizjach. Instalacja kamer w windach i na klatkach schodowych pomoże w ochronie budynku przed aktami wandalizmu, umożliwi skuteczny monitoring w przypadku wystąpienia awarii lub zagrożenia pożarem. Bramy wjazdowe, furtki czy najzwyczajniej chodniki umożliwiające wejście lub wyjście z osiedla odpowiednio monitorowane pomogą w zidentyfikowaniu osób przybywających i skutecznie zwiększą poziom bezpieczeństwa mieszkańców.

 

 

banerek-opis-osiedle

 

 

Należy pamiętać o odpowiednim doborze kamer zastosowanych do obserwacji. Powinny odznaczać się wysoką jakością obrazu i tu najlepiej zainwestować w kamery IP o rozdzielczościach megapikselowych lub analogowe kamery TURBO HD. Obecnie rozdzielczość FULL HD (1920 x 1080) staje się standardem i z powodzeniem wypiera starsze systemy o niższych rozdzielczościach. Wysoka jakość obrazu zapewni skuteczne rozpoznanie osób i pojazdów, wychwycenie szczegółów i poprawne odwzorowanie kształtów obiektów. Ponadto jest niezbędna przy powiększaniu obrazów i odczytywaniu tablic rejestracyjnych pojazdów.

Od wyboru typu systemu zależy rodzaj okablowania. Systemy IP wymagają okablowania UTP i pracują na zasadzie standardowej sieci LAN. Dzięki czemu nie ma konieczności doprowadzania przewodu z każdej kamery oddzielnie do rejestratora. Wykorzystują powszechnie używane urządzenia sieciowe typu switch, router oraz umożliwiają poprowadzenie zasilania w jednym kablu wraz z danymi dzięki technologii PoE. Zabiegi te skracają czas i skomplikowanie instalacji elektrycznej w obiekcie oraz umożliwiają łatwą rozbudowę lub zmienię konfiguracji systemu. Systemy analogowe korzystają z tradycyjnych kabli koncentrycznych lub kabli UTP wyposażonych specjalne urządzenia transmisyjne tzw. transformatory transmisji wideo.

Kamery wyposażone w promienniki podczerwieni umożliwiają prowadzenie obserwacji również w nocy. Jeśli teren osiedla jest słabo oświetlony to należy używać kamer z promiennikami dzięki czemu obraz będzie czytelny również w nocy. Na klatkach schodowych również dobrym rozwiązaniem jest używanie kamer z promiennikami ponieważ kamery będą mogły rejestrować obraz nawet w całkowitej ciemności gdy oświetlenie jest wyłączone lub uszkodzone.

Ważnym elementem kamery jest obiektyw, od którego zależy jakość obrazu oraz kąt obserwacji. Im większy kąt tym większy obszar może być chroniony. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż kamery będą zainstalowane na pewnych, często dużych wysokościach oraz to, że będą obserwować zróżnicowany teren. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest użycie kamer z regulowanym obiektywem o zmiennej ogniskowej. Umożliwi to dostosowanie kąta widzenia kamery do obserwowanego obszaru.

Kamery powinny być odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Instalowanie kamer w trudno dostępnych miejscach nie zabezpieczy dostatecznie urządzenia przed uszkodzeniem. Konieczne jest stosowanie odpowiednio wytrzymałych kamer solidnie przykręconych do podłoża. Każda próba uszkodzenia, urwania lub zamalowania kamery powinna być dodatkowo sygnalizowana. Obecnie oferowane urządzenia mają możliwość wykrycia zmian sceny, zasłonięcia kamery, zaniku sygnału wideo. Po wystąpieniu takiego zdarzenia mogą szybko zaalarmować odpowiednie służby. Urządzenia HQVISION oferują szereg zabezpieczeń przed sabotażem.

Jeśli kamery mają obserwować rozległy teren warto zastanowić się nad wykorzystaniem kamer obrotowych. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie zmniejszenie ilości kamer w systemie uzyskując jednakowy poziom pokrycia terenu. Jeśli dodatkowo jest osoba, która mogłaby sterować taką kamerą i obrać zgodnie z potrzebą to zastosowanie kamer obrotowych podniesie funkcjonalność całego systemu monitoringu. Kamery obrotowe mogą wykonywać zaprogramowany ruch i obserwować wybrane fragmenty sceny a w razie potrzeby operator może użyć takiej kamery do przybliżenia danej sceny w celu weryfikacji co często jest wykorzystywane przy rozległych instalacjach osiedlowych, stadionowych i magazynowych.

Rejestrator wideo powinien nagrywać obraz ze wszystkich kamer podłączonych do systemu. Przy dużych ilościach kamer konieczne jest i zalecane używanie kilku rejestratorów. Dzięki temu wybrane kamery mogą być rejestrowane na dyskach twardych danych rejestratorów co podniesie poziom niezawodności systemu i zabezpieczy nagrania w przypadku wystąpienia awarii systemu lub sabotażu. Należy przewidzieć, że nagrywanie obrazu w wysokich rozdzielczościach wymagało będzie odpowiednio dużej ilości miejsca na dysku twardym w rejestratorze. Dlatego przy monitoringach osiedli stosuje się rejestratory obsługujące co najmniej 4, 8 i więcej dysków. Czas przechowywania nagrań zależy od ilości kamer, jakości obrazu i pojemności dysków twardych. Po zapełnieniu dysków najstarsze nagrania są nadpisywane dzięki czemu rejestratory mogą prowadzić zapis wideo nieprzerwanie.