BEZPRZEWODOWA ANALOGOWA TRANSMISJA WIZJI - Alkam Security

BEZPRZEWODOWA ANALOGOWA TRANSMISJA WIZJI

  |   Artykuły CCTV   |   No comment

Najczęściej w popularnych systemach telewizji dozorowej stosowane są układy transmisji bezprzewodowej w paśmie 2,4 GHz. Są one bardziej podatne na zakłócenia i mogą być użyte w systemach mniej odpowiedzialnych, szczególnie w przypadku trudności z położeniem kabla. Popularne są również w instalacjach do monitoringu okresowego, jak np. imprezy okolicznościowe, zgromadzenia, zawody sportowe itp.

Zestaw do transmisji składa się z nadajnika i odbiornika sygnału audio–video. Nadajnik służy do transmisji bezprzewodowej w paśmie 2,400GHz ÷ 2,4835 GHz, posiada wejście sygnału wideo oraz wejście sygnału audio (po niskiej częstotliwości), najczęściej wyposażone w gniazda BNC lub RCA. Do gniazda wizji podłączyć można sygnał wideo bezpośrednio odcinkiem przewodu współosiowego (koncentrycznego) z kamery lub innego źródła. Kolejne dwa gniazda, najczęściej RCA,  oznaczone „R” i „L” lub jedno oznaczone „Audio” służą do podłączenia sygnału audio (stereo lub mono). Odbiornik posiada analogiczne wyjścia sygnałów video i audio, które należy podłaczyć do właqsciwych wejśc monitora lub rejestratora video-audio.

Ze względu na niewielką szerokość pasma dopuszczoną przez URTiP, maksymalna liczba kanałów (torów transmisji) pracujących jednocześnie, wynosi tylko cztery. Do wyboru jednego z 4 kanałów służy specjalny przełącznik –mikroswitch, który należy ustawić identycznie zarówno w nadajniku, jak i w odbiorniku. Istnieje również możliwość korekcji poziomu kontrastu za pomocą potencjometru.

Nadajnik i odbiornik są wyposażone w specjalne gniazdo, najczęściej typu SMA, do podłączenia zewnętrznej anteny – rodzaj anteny ma decydujące znaczenie dla odległości i jakości uzyskanej transmisji. W każdym jednak przypadku wskazane jest, aby anteny nadajnika i odbiornika „widziały” się wzajemnie.

W ostatnim czasie do eksploatacji dopuszczono również tory bezprzewodowej transmisji sygnału audio–video w paśmie 5,8 GHz. Pasmo to charakteryzuje się rozdziałem transmisji cyfrowych (np. Internet) od analogowych, co zdecydowanie ogranicza stopień i liczbę zakłóceń. Nowoczesna technologia oraz rozbudowana technologia obróbki sygnału wizyjnego poprawia jakość sygnału na wyjściu oraz eliminuje interferencje. Zasięg transmisji w paśmie 5,8 GHz wynosi do 1 500 m, a przy zastosowaniu specjalnych anten kierunkowych – nawet 5 km. Urządzenie zapewnia 8 kanałów pracy (w paśmie 5,725 GHz ÷ 5,875 GHz), co pozwala na integrację rozbudowanych systemów CCTV z zapewnieniem doskonałej jakości obrazu i dźwięku. Zarówno nadajnik, jak i odbiornik pracujące w torze 5,8 GHz (konkretnie: 5733, 5752, 5771, 5790, 5809, 5828, 5847, 5866 MHz) są zbudowane podobnie do urządzeń opisanych powyżej.

 

Jeżeli nie wiesz czy w projektowanym analogowym systemie CCTV zastosować transmisję przewodową czy bezprzewodową  – skontaktuj się z naszymi konsultantami.

 

No Comments

Post A Comment