Rejestrator cyfrowy do kamer i monitoringu | Alkam Security

REJESTRATOR CYFROWY

  |   Artykuły CCTV   |   No comment

Rejestrator cyfrowy jest głównym urządzeniem w systemie monitoringu umożliwiającym zapis dźwięku oraz obrazu z kamer. W niektórych rozwiązaniach sieciowych rejestrator cyfrowy może być zastąpiony przez mocny komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Jednak rejestrator cyfrowy uważany jest za podstawowy element systemu CCTV. Jego zadaniem jest zapisanie informacji obrazowej i dźwiękowej oraz zarządzanie całym systemem. Rejestrator umożliwia również odtwarzanie nagrań ich archiwizację, zdalny podgląd poprzez Internet z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy przeglądarki lub dedykowanego oprogramowania oraz wiele innych funkcji. Może przykładowo nagrywać obraz wg wyznaczonego harmonogramu, nagrywać po wykryciu ruchu w zaznaczonym fragmencie sceny czy wykrywać zasłonięcie kamery. Rozbudowane funkcje sieciowe umożliwiają np.: wysłanie wiadomości e-mail ze zdjęciem z wybranej kamery po wykryciu ruchu czy zrzucanie zdjęć na serwer FTP co określony interwał czasu. Należy jednak pamiętać że opisywane w tym artykule właściwości rejestratorów zależą od rodzaju, modelu oraz producenta rejestratora.

Wiele modeli rejestratorów posiada możliwość obsługi kilku monitorów poprzez złącze HDMI, VGA czy BNC, jednak tylko nieliczne umożliwiają niezależną ich konfigurację czyli np.: zmianę układu okien oraz rozdzielczości. Dzięki takiej funkcji operator ma możliwość obserwacji większe ilości kamer przez co nadzór nad chronionym obiektem jest bardziej efektywny.

Niektóre rejestratory posiadają wejścia i wyjścia alarmowe dzięki czemu można  połączyć do nich dodatkowe czujniki czy sygnalizatory a także zintegrować w pewnym stopniu z automatyką domową. Jest to bardzo przydatna opcja rozszerzająca możliwości systemu monitoringu.

Obecnie standardem jest wyposażenie rejestratora w złącze Ethernet RJ45, bardziej zaawansowane modele posiadają nawet dwie karty sieciowe. Spotykane prędkości to 10M/100M/1000M. W systemach monitoringu złożonych z wielu kamer megapikselowych konieczne jest używanie sieci gigabitowych ze względu na duże transfery danych.

Zapis informacji obrazowej i dźwiękowej prowadzony jest na dyskach twardych instalowanych w rejestratorze. Ilość dysków zależy od klasy rejestratora i od wymagań dotyczących okresu przechowywania danych. Przy wyborze rejestratora należy pamiętać, że im wyższa rozdzielczość i płynność nagrań tym większe transfery danych i co za tym idzie większe rozmiary plików danych. Obecnie rejestratory cyfrowe umożliwiają podłączenie od 1 do nawet 8 i więcej dysków twardych SATA o pojemności do 4TB każdy.

Rejestratory posiadają również inne interfejsy służące np. do podłączenia kamer PTZ, klawiatury sterującej czy złącza eSATA umożliwiające archiwizację nagrań na zewnętrzne dyski twarde.

Kluczowym parametrem określającym jego parametry jest maksymalny bitrate dla danych przychodzących z kamer IP czyli jak duże i ile strumieni danych potrafi obsłużyć (nagrać, wyświetlić i odtworzyć).

No Comments

Post A Comment