loadingimg

Wczytuję dane...

Polecane kamery

Aktualności

Polecane czujki

Dystrybucja


Znajdź nas

Telewizja dozorowa – rodzaje kamer

Telewizja dozorowa – rodzaje kamer


Kamery przemysłowe są podstawowym elementem instalacji CCTV. Kamery przemysłowe służą do przetwarzania obrazu widzianego przez obiektyw kamery na sygnał elektryczny. Najważniejszym elementem każdej kamery jest przetwornik. Na rynku dostępne są różne rodzaje przetworników ale do podstawowych można zaliczyć – CMOS i CCD. Rzadziej spotykane są modyfikacje tych przetworników np.: DIS, PICADIS. Przetworniki CMOS są bardzo często stosowane w kamerach megapikselowych oraz małych i tanich kamerach analogowych. CCD to natomiast standard wykorzystywany w większości kamer analogowych.

Kamery w systemach monitoringu wizyjnego można podzielić zasadniczo na dwa rożne typy w zależności konstrukcji, sposobu pozyskiwania i przetwarzania informacji wizyjnej oraz komunikacji z innymi urządzeniami systemu CCTV, są to: kamery analogowe lub kamery sieciowe.Kamery analogowe są urządzeniami pozyskującymi obraz o maksymalnej rozdzielczości 704x576 i wymagającymi rejestratorów analogowych z wejściami BNC w celu zapisu i podglądu obrazu. Systemy analogowe są obecnie wypierane przez systemy sieciowe, megapikselowe. Nieporównywalnie lepsza jakość obrazu oraz rozdzielczości jakie oferują systemy megapikselowe powodują, że urządzenia te w niedługim czasie całkowicie zastąpią tradycyjne systemy analogowe.Kamery megapikselowe umożliwiają uzyskanie rozdzielczości nawet 5Mpx a niektóre modele nawet więcej. Dzięki temu mogą skutecznie obserwować znacznie większe obszary niż kamery analogowe. Obecnie spotykane kamery sieciowe posiadają szereg funkcji obróbki obrazu a także charakteryzują się bardzo rozbudowanymi możliwościami komunikacji z innymi urządzeniami. Niektóre kamery posiadają wbudowane gniazdo kart SD dzięki czemu mogą nagrywać obraz bezpośrednio na karcie bez konieczności używania rejestratora sieciowego czy serwera.Ze względu na budowę kamer możemy je podzielić na: kompaktowe – wymagające oddzielnego obiektywu, tubowe – zintegrowane z obiektywem w szczelnej obudowie oraz kopułkowe czyli zintegrowane z obiektywem w obudowie kopułowej.Ze względu na rodzaj pracy kamery przemysłowe do pracy dziennej, nocnej, kamery trybu dzień/noc, kamery z promiennikami podczerwieni i itd.

Ze względu na środowisko pracy: kamery zewnętrzne, kamery wewnętrzne, wandaloodporne, wodoszczelne itp.

Ze względu na obiektyw kamery szerokokątne, kamery z regulowanym obiektywem, kamery pincholowe.Dobór odpowiedniej kamery nie należy do łatwych czynności. Planując zakup należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak charakter monitorowanego terenu, warunki obserwacji, a także czynniki zmienne takie jak pory roku, stopień nasłonecznienia czy pora dnia. W razie wątpliwości warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy z całą pewnością udzielą rzeczowej i fachowej porady.